Zadzwoń

Jak zaaranżować przestrzeń do życia na 28 metrach?

Wszystko jest kwestią organizacji. Wychodząc z takiego założenia, chciałabym pokazać Wam kolejną z moich metamorfoz – tym razem będzie to aranżacja kawalerki, w której na 28m2 udało się zmieścić wszystkie niezbędne elementy, umożliwiające komfortowe, codzienne funkcjonowanie w tej przestrzeni. Zabieram Was więc na małą wycieczkę po niewielkiej kawalerce.

Inwestor zakupił 28-metrowe M1 do generalnego remontu z zamysłem późniejszego wynajmu mieszkania. Dało mi to większą swobodę w podejmowaniu decyzji.

Zdjęcia kawalerki przed remontem:


Główne założenia projektu:

 • rozplanowanie przestrzeni w łazience, uwzględniające miejsce na prysznic oraz pralkę
 • wyodrębnienie miejsca do pracy
 • zagospodarowanie miejsca na dużą szafę
 • likwidacja ścianki między kuchnią a pokojem w celu powiększenia przestrzeni
 • wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej
 • wymiana starej instalacji elektrycznej
 • wyrównanie ścian oraz podłóg
 • aranżacja na jednej przestrzeni pokoju dziennego i sypialni
 • aranżacja jadalni
 • zaplanowanie miejsca na schowki
 • charakterny, lecz niebijący po kieszeni wystrój 

Układ funkcjonalny

Pomimo małego metrażu udało mi się przygotować kilka pomysłów na układ funkcjonalny. Najproduktywniej praca szła nad projektem kuchni. Ostatecznie, wspólnie z inwestorem został wybrany układ widoczny po prawej stronie.

Układ mieszkania przed remontem (rysunek po lewej) i po (rysunek po prawej).

Farba w łazience?

Rozmiar łazienki i układ instalacji nie pozostawił mi zbyt dużego pola manewru, jeśli chodzi o rozmieszczenie urządzeń sanitarnych. Nie chcieliśmy również zmieniać położenia piecyka gazowego, który narzucał lokalizacje pozostałych elementów. Ostatecznie muszla została podwieszona na stelażu, a nad nim zawisła funkcjonalna szafka na kosmetyki. Dodatkowe miejsca do przechowywania znalazły się w szufladach pod umywalką oraz we wnęce za pralką.

Nie lubię, kiedy łazienka (zwłaszcza mała) jest w całości pokryta płytkami, wolę stosować je tylko tam, gdzie to konieczne (pod prysznicem, przy umywalce czy wannie). W tej łazience kawałek ściany bez płytek zostały pomalowane odpowiednią farbą odporną na wilgoć. Jeżeli obok płytek część ściany ma zostać pomalowana farbą musimy pamiętać, aby te dwie powierzchnie (płytki i farba) się licowały – takie połączenie będzie zdecydowanie lepiej się komponowało.

Miejsce do pracy w kuchni?

W przedpokoju znalazło się miejsce na siedzisko oraz dużą szafę, która stanowi główne miejsce do przechowywania.

Zdecydowałam się na umiejscowienie lodówki nie w ciągu szafek kuchennych, jak robi się to zazwyczaj, ale bezpośrednio za szafą. Jej odległość od pozostałych elementów kuchennych nie ogranicza funkcjonalności, a dzięki tej decyzji udało się zyskać więcej miejsca na blat kuchenny, większą ilość szafek do przechowywania oraz na małą wyspę, która pełni również rolę miejsca do pracy.

Nie bójmy się kolorów!

W salonie przewidziane zostało miejsce na sofę z funkcją spania, dużą komodę oraz telewizor.

Jeżeli chodzi o kolory – małe wnętrze wcale nie musi być całe białe, aby zyskać efekt większej przestrzeni. Zdecydowałam się użyć czarnego koloru na jednej ze ścian, który nadaje wnętrzu charakteru i wcale go nie pomniejsza. Ściana za szafami i telewizorem jest w kolorze zielonym. Użyłam farby Dekoral „amerykański sen” – lubię takie nieoczywiste odcienie, które nadają pomieszczeniu elegancji i sprawiają, że stają się one bardziej przytulne.

Ponieważ remont przeprowadzaliśmy w okresie grzewczym spółdzielnia nie wyraziła zgody na wymianę grzejników. Jednak przy ograniczonym budżecie, kiedy nie mamy środków na ozdobne grzejniki, pomalowanie starych na odpowiednio dobrane kolory jest o wiele lepszą decyzją niż zakup najtańszych, białych panelowych grzejników.

Czy warto remontować pod wynajem?

Mieszkanie na wynajem nie musi być brzydkie, a ciekawa aranżacja wcale nie musi oznaczać dużych kosztów. O wiele łatwiej będzie dla takiej przestrzeni znaleźć gospodarza, który doceni charakter wnętrza i zadba o nie. Mieszkając w Warszawie, szukanie pokoju do wynajęcia przypominało mi swego rodzaju udział w castingu. Nie było to miłe doświadczenie, ale wydaje mi się, że wyjątkowe mieszkanie bez problemu znajdzie godnego najemcę.

Jak wygląda efekt końcowy? Oceńcie sami:

Więcej zdjęć realizacji znajdziesz tutaj.